Lesarinnlegg

Terje Risvoll
Terje Risvoll

Kommentar til Sauda sogelag sin uttale om Sauda Aqua: – Skal vi få til noe, må vi ofte ofre noe

Ja, da var vi i gang igjen, skal vi få til noe å leve av i fremtiden her i Sauda?

Publisert Sist oppdatert

Vi har stor ytringsfrihet i Norge og godt er det, og vi skal ha stor respekt for alle meninger for eller imot. Jeg har ytret mine meninger om eksistensen og nyetableringer spesielt i vår kommune, men ellers i Norge også. Jeg opprettholder min påstand at skal vi få til noe, må vi ofte ofre noe. Litt gi og ta. Fremtidige arbeidsplasser er svært viktig for at Sauda skal få tilbake utflytta ferdig utdannet ungdom, eller helt nye.

Sauda sogelag sier de ikke er imot Sauda Aqua sine planer om smoltanlegg som er planlagt i Sønnåhamn, men er de det? Hvor vil de at anlegget skal ligge? Det er vel ikke uten grunn de vil ha det der det er planlagt. Tror de at hallene er overdimensjonert?

Jeg tenker beliggenheten er plassert der den er på grunn av praktiske årsaker, og at hallene er så store som de er av nødvendighet for selve anlegget.

Det er viktig at en tar vare på vår historie og deriblant Sauda III, og gjør den tilgjengelig. Men jeg tror ikke turister og fremmede oppdager kraftstasjonen med innsyn fra sentrum, eller fra tunellene»/Svandalsfossen på riksveg 520. Skal en oppdage» Sauda III og få besøkende må god markedsføring, god skilting og tilgjengelighet til. Det kan en få til selv om smoltanlegget kommer. Fargene på hallene kan helt sikkert diskuteres med utbygger. Kanalen som går fra kraftstasjonen er vel kommet til underveis. Husker jeg ikke feil er det smelteverket de senere årene som har fylt slagg der, kanalen var ikke så lang på 1960- og 1970-tallet.

Sogelaget gjør en fantastisk jobb, henter inn og skriver om gamle dager, gir ut bøker og hefter, jeg er ikke noen lesehest, leser helst jaktblader, men gammel historie interesserer meg og leser det meste av det sogelaget kommer med, veldig bra. Men jeg tror ikke de vil få færre besøkende om smoltanlegget kommer, tvert imot. Kanskje en omvisning på Sauda III kombinert med en omvisning på Sauda Aqua, ny og gammel tid i en kombinasjon kan skape noe positivt?

Powered by Labrador CMS